Adam Smith Business School, University of Glasgow

Adam Smith Business School, University of Glasgow

Adam Smith Business School, University of Glasgow

Представление

Основан през 1451 г., Университетът в Глазгоу е четвъртият най-стар университет в англоезичния свят и е обявен за Шотландски университет на годината 2018 . Глазгоу е място, което вдъхновява амбициозни хора да успеят. Място, където питащите умове могат да развият своите идеи. Място, където хората правят открития, които променят света.

120145_Media_482706_smxx-650x318.jpg

Университетът в Глазгоу включва сред своите възпитаници бащата на икономиката Адам Смит , а бизнес училището „Адам Смит“ е кръстено в негова чест. Ние се стремим да следваме неговото наследство и да създадем променящи се по света възпитаници, които да окажат положително въздействие върху културата и обществото.

Ние помагаме за трансформиране на организации и кариера. Нашият бизнес създава вдъхновяващи лидери, изследователи и професионалисти, чиито изследвания и връзки с индустрията оказват реално влияние, оказвайки влияние върху организациите, докато се развиват и развиват в световен мащаб.

Училището има тройната корона на акредитация и е акредитирано от Асоциацията за напредък на колегиалните училища на бизнеса (AACSB International), Европейската система за подобряване на качеството (EQUIS), а MBA в Глазгоу е акредитирана от Асоциацията на MBAs (AMBA).

Защо бизнес училището на Адам Смит?

Адам Смит е признат в световен мащаб като една от най-влиятелните фигури, произлизащи от шотландското просвещение и областта на икономиката. Именуването на бизнес училището в негова чест отбелязва тесните му връзки с университета и повишава международната репутация на университета.

120147_Media_481239_smxx.jpg

Просветени, ангажирани и предприемчиви

Чрез участието си в мултидисциплинарно и изследователско обучение водим у студентите си апетит за критично проучване и учене. Ние също така насърчаваме, информирани от програмата за пригодност за заетост и ангажираност, развитието на атрибути и умения за възпитаници на 21 век. Международно признати изследвания, които информират академичните среди, политиката и практиката, ще направят бизнес училището на Адам Смит напред; разпространението му ще информира преподаването, ще оформи културата ни и ще даде въздействие, като същевременно ще насърчи традицията на шотландското просвещение и предприемачество.

Университетът в Глазгоу Бизнес училище се развива бързо в мисията си да бъде международно известен и високо ценен както за отлично преподаване, така и за висококачествени изследвания. Връзката ни с такъв изтъкнат учен различава университета и бизнес училището и демонстрира нашия интердисциплинарен подход към бизнес дисциплините.

Адам Смит и университета в Глазгоу

Смит описа времето си в Глазгоу като: „далеч най-полезният и следователно като най-щастливият и най-почтен период от живота ми“.

Адам Смит е роден през 1723 г. в Кърккалди. Той постъпва в университета в Глазгоу през 1737 г. в ранната - но за времето не необичайна - възраст на четиринадесет години. Върна се в университета, първо като професор по логика през 1751 г., а след това година по-късно като професор по морална философия, длъжност, която заемаше, докато не напусна академичния живот през 1764 г. за по-доходоносния пост на учител / другар на младия херцог Буклух ,

Това не беше последната му асоциация, тъй като през 1787 г. той беше избран за ректор на университета и в писмо с благодарност отбеляза, че помни своите професорски дни като „далеч най-полезните и следователно като най-щастливия и най-честния период от моя живот. " Освен курсовете по философия и юриспруденция, той също дискутира историята, литературата и езика и публикува есета за езика и историята на астрономията. Но най-забележителният друг продукт от неговите години в Глазгоу е втората му велика книга „Теория на моралните чувства“, която се появява през 1759 година.

Цялото творчество на Смит е дълбоко проникнато в моралната философия. Всъщност простият факт, че окончателното издание на „ Теория за моралните чувства“ , съдържащо обширни ревизии, се появява през 1790 г., годината на смъртта му, ни казва, че ангажиментът на Смит към моралната гледна точка е продължил заедно и след публикуването на „Богатството на народите“ ,

120146_Media_499933_smxx.jpg

Наследството на Адам Смит

Смит е противник на опитите да се насочи „пазарът“, но това, което той наистина се противопоставя, е опитът да насочва дейността на индивида, тяхната „естествена свобода“ да преследва собствените си цели по свой начин. Това само по себе си е „морална“ позиция и Смит никога не изоставя тази перспектива. Оттук той отбелязва, че разделението на труда като злонамерено непредвидено последствие прави работника глупав и невеж. За да се поправи това, той се застъпва за публично субсидирана система на началното училище. По подобен начин правителството може да регулира институциите (включително банките) в обществен интерес.

Смитът с популярна репутация е „бащата на капитализма“ , привърженик на „пазарните сили“ и вярващ в нещо, наречено „невидима ръка“, за да доведе до оптимални икономически резултати. И все пак, ако всъщност четем Смит, тогава тези признаци могат да се разглеждат като груби опростявания. Ако беше попитан какво би направил Смит от „секюритизирани пакети за заем“ , „токсични дългове“ и други подобни, тогава неговият отговор със сигурност би бил, че тези практики противоречат на това, което той се опита да преподава. Неговата всеобхватна загриженост към моралната философия, която би го накарала да критикува начина, по който се управлява съвременната икономика. Ако беше „баща на капитализма“, той щеше да бъде разочарован родител.

Смит е холистичен мислител. Икономическият компонент на визията му е само един от многото и това е вплетено в общата тъкан на неговата мисъл. Смит беше не само първият икономист, той беше и фин и значителен философ, информиран и изискан историк, внимателен и проницателен социолог и проницателен анализатор на културата. Накратко, той предлага оглед на света и на човешкото поведение вътре в него, който е богат и сложен.

-Кристофер Дж. Бери, професор по политическа теория (Emeritus)

Изисквания за прием по програмата

Демонстрирайте своя ангажимент и готовност да успеете в бизнес училището, като вземете изпита GMAT – най-широко използваният изпит за прием, който измерва вашите умения за критично мислене и разсъждение.

Изтеглете мини теста GMAT, за да получите представа за въпросите, които ще намерите в изпита.

Въпроси